Vücudun Günlük Tuz ihtiyacı Nedir?

Tuz insan vücudunun ihtiyaçlarından biridir. Tuz kullanımında bazı noktalarda dikkat edilmesi gerekir. Çünkü ihtiyaçtan fazla kullanılması ardı sıra birçok hastalığı getirir.

 Tuz İhtiyacı

Uzmanların araştırmalarına göre bir insanın günlük tuz ihtiyacı 5 gram olarak belirlenmiştir. Ne yazık ki ülkemizde bu kullanım önerilenin üç katıdır. Her insan yemeklerde mutlaka tuza ihtiyaç duyar. Fakat ihtiyaçtan fazlasının alınması halinde hasta olacağını da bilmelidir. Çünkü fazla tuz kullanımı vücuttaki kan basınç oranını arttırmaktadır. Sadece bununla da kalmayarak böbreklere ciddi hasarlar vermektedir.

İnsan vücudun da kan basıncının artması ömür boyu geçmeyecek inmeye sebep olmaktadır. Ayrıca kolesterol hastalığını da tetikler. İnsan yaratılışı gereği bazı maddelere ihtiyaç duyar. Fakat bu maddelerin kullanımında oranı aşmamak gerekir. Bu sadece tuz kullanımı için değil diğer her şey için geçerlidir. Çünkü bir şeyin idealinden fazla alınması istenmeyen sonuçlara neden olur. İnsan olarak her zaman ihtiyaç duyacağımız şey sağlığımızdır. Sağlığımız dünyadaki her şeyden daha değerlidir. Çünkü sağlık olmadığı müddetçe yaşıyor olmak bizi sadece karamsarlığa sürükler ve sürekli stres altında bırakır.

Günlük tuz ihtiyacı Hesaplama

Dünya ortalamasına baktığımız zaman tuz kullanımında başları çekmekteyiz. Bunun sebebi hayatımıza değer vermediğimizden kaynaklanmaktadır. Oysaki hayat kaybedilmeyecek kadar güzeldir. Çünkü insan, yaşadığı müddetçe bir varlıktır. Tuzun normalinden fazla kullanılması da hayatımız için büyük bir riski ortaya çıkarır. Bu durum gencinden yaşlısına kadar herkesi ilgilendiren bir durumdur. Gençlik haline aldanıp da asla bana bir şey olmaz havalarına girilmemelidir. Bazı maddelerin etkileri o an görülmeyebilir ama daha sonrasında mutlaka vücut için tehlikeler oluşturur. Yaş ilerledikçe de her şey ortaya çıkar. Çünkü vücut yaşlandıkça eskiden karşı çıkabildiği hastalıklara o zaman karşı çıkamaz. Direnci daha düşük olur ve bağışık sisteminde aksaklıklar meydana gelir. Bu sebeplerden dolayı günlük tuz kullanım miktarımızı normal seviyede tutmalıyız.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir