Vitiligo Kaşıntı Yapar Mı

Vitiligo yani beyaz leke hastalığı deri dokuda kendisini gösteren bir hastalıktır. Derinin görünümü ile ilgili ciddi problemlere neden olur. Derinin rengi değişir. Bu değişim tüm deri yüzerinde değildir, lezyonun büyüklüğüne göre değişik yerlerde bazen 1 cm çapında yuvarlak, bazen çok daha büyük ve düzensiz şekillidir. Açıkçası lezyonların büyüklüğü ve şekli konusunda net olarak bir şey söylemek doğru değildir. Her büyüklükte ve her şekilde olabilir. Genellikle eller, kollar, ayaklar, bacaklar ve yüz etkilenir.

Vitiligo kaşıntısına ne iyi gelir?

Vitiligo deride görünüm anlamında bu kadar büyük sorunlara yol açmış olsada yanma ve kaşıntı gibi diğer belirtilere neden olmaz. Yani vitiligo kaşıntı yapar mı? Sorunun cevabı hayırdır. Pigment bozukluğu olan bölgede yani vitiligo sınırlarının çevresinde bazı kişilerde hafif kızarıklık tarzında ek belirtiler görülebilir.

Vitiligo olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Normal vitiligo hastalarında kaşıntı görülmez. Fakat bazı istisnai durumlar söz konusu olabilir. Vitiligo hastalığını tetikleyen neden bir otoimmun problem veya sistemik bir hastalık olabilir. Eğer vitiligoyu tetikleyen durum deride kaşıntı yapıyorsa bu vitiligo kaşıntı yapıyor gibi algılanabilir. Bu hususa dikkat etmekte yarar vardır. Bunun içinde vitiligo hastalığın altında yatan nedeni yani bu hastalığı tetikleyen faktörü belirlemek gerekir.

Deride beyaz lekeler neden olur?

Vitiligo lezyonlarında kaşıntı olmaz demiştik. Kaşıntı ile beraber kızarıklık, kabarıklık, şişme, akıntı tarzında deride görülebilecek diğer lezyonlarda görülmez. Bu nedenle aslında hastalar çok fazla bir rahatsızlık duymaz. Fakat sorun estetik açıdandır. Estetik olarak bu hastalık kişinin huzurunu kaçırmakta ve bazen çok ciddi psikolojik sorunlara sebep olabilmektedir.

Her ne kadar kaşıntı, kızarıklık, akıntı, yanma gibi belirtiler görülmesede hastalığın altında yatan nedenin belirlenmesi ve tedavi edilmesi önemlidir. Bazen bu hastalığın altında yatan neden çok daha ciddi olabilmektedir. Aynı zamanda tedavi ile beraber kişinin estetik kaygılardan uzak, kendisini huzurlu hissetmesi genel sağlık anlamında önemlidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir