Şaşılık Nedir, Şaşılık Tedavisi

Sağlıklı görmelerde her iki göz de aynı noktaya bakarken şaşılık problemi yaşayan hastalarda, göz paralelliği bozularak iki gözün de farklı yönlere baktığı görsel kusurdur. Gözlerden biri düz bakarken diğeri içe, dışa, yukarı veya aşağı kayabilir. Farklı noktalara bakarak oluşan kayma sürekli olabileceği gibi ara ara da ortaya çıkabilir.

Bazen de kayan göz düz bakıp diğeri kayma yapabilir. Sağlıklı bir görmenin işleyişinde her iki göz aynı noktaya bakar. Algılanan bu iki resmi beyin daha sonra birleştirerek üç-boyutlu bir görüntü oluşturur. Oluşan bu üç boyutlu görüntü bize derinlik algısı kazandırır. Şaşılık rahatsızlığına bağlı olarak çocuklarda oluşan kaymada ise beyne iki farklı resim gönderilir.

Beyin kayan gözden gelen görüntüyü ihmal eder ve sadece, iyi gören gözden gelen görüntüyü algılar. Buna bağlı olarak da derinlik algısını kaybedilmiş olur. Yetişkin hastalarda şaşılık meydana geldiğinde genellikle çift görme ortaya çıkacaktır. Çünkü beyin her iki gözden gelen görüntüleri görmeye alıştığından kayan gözden gelen görüntüyü ihmal edemez.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir