Prostat Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Kanser olmayan prostat büyümesi her erkeğin başına gelmektedir. Ancak hepsinde aynı hızda büyümez. Önemli olan hastanın şikayetleridir ve durumun incelenmesidir. Büyümesine neden olan faktörler genellikle hormonaldir. Yani belli yaştan sonra ortaya çıkmaktadır. Ayakta işemek ile bir alakası yoktur. İstediğiniz kadar olumsuz yaşasanız da prostat ile alakası yoktur. Ayakta işemek zararlıdır ancak prostat ile alakası yoktur.

Prostat büyümesinin belirtileri nelerdir?

Prostat büyümesi, prostatın bulunduğu yer itibariyle büyüyen prostat içinden geçen idrar kanalını sıkıştırıp daralttığı işemeye ait belirtiler ile karşımıza çıkmaktadır.

Prostat Büyümesi Belirtileri

  • Sık sık idrara çıkma
  • Gece uykudan uyanıp idrara gitme
  • Kesik kesik işeme
  • Çatallanarak, dağılarak, fıskiye gibi işeme
  • İdrarı başlatırken zorlanma
  • İdrar biterken damlayarak kesilmesi
  • İşeme bittikten sonra tam rahatlayamaması
  • Kısa bir süre sonra tekrar idrar hissi gelmesi
  • idrar yaparken yanma ya da sızlama

Bunların biri ya da bir kaçı 40 yaşından sonra sizde görülüyorsa bir uzman doktora gözükmelisiniz.

Prostat büyümesi hücreler düzeyinde her erkekte mutlaka 40’lı yaşlardan sonra görülür. Azaltan ya da hızlandıran bir etki yoktur. Cinsel ilişki sıklığı ya da seyrekliği ile bir alakası yoktur. Genetik kodunuzda varsa mutlaka gözükecektir. Bazen 30’lu yaşlarda bile gözüken prostat bezinin su toplayıp şişmesi durumu vardır.

Nasıl tedavi edilir?

Kanser olmamak şartıyla mutlaka tedavi edilmek zorunda değildir. Kişinin şikayeti ve diğer organlara yaptığı etki kısaca hayatına yaptığı etki temel olarak ele alınır. Basit bir prostat büyümesi varsa belli aralıklarla kişi takip edilir. Kişi mutlaka tıbbi yardıma ihtiyaç duyuyorsa bu şikayetleri ortadan kaldıran ilaç tedavisi vardır ve ciddi yan etkisi yoktur. Hap içerek bu şikayetleri daha da düşürebilirsiniz. İltihap, kanama, taş gibi sorunlara yol açıyorsa o zaman ameliyat yapılır. Ameliyat kapalı ve açık gibi farklı yöntemlerle ile uygulanabilir.

Kansere dönüşür mü?

En sık sorulan sorulardan biri de budur. Bu konuda net cevap ise prostat büyümesi asla kansere dönüşmek. İkisi birbirinden farklı hastalıktır. Büyümenin kanser ile alakası yoktur. Üroloji hekimine giderek fiziksel muayene olabilirsiniz. Kan testi ile de ortaya çıkabilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir