Mesane Kanseri Nedir ? Mesane Kanseri Belirtileri

Kuru burun sağlığımızı nasıl etkiler?Kuru bir burun rahatsızlığa, yanmaya, kaşınmaya, yanmaya, kabuklanmaya, kanamaya ve burun tıkanıklığına yol açabilir. Nefes almak zorlaşır. Kaliteli uyku sürecini bozar. Özellikle geceleri ağzınız açık uyuduğunuzda burnunuzun kuruluğuna bağlı olarak boğazınız ve dudaklarınız kuruyabilir. Dudaklar çatlayabilir ve kanayabilir. Sabahları bir bardak ılık su boğaz ağrısını yatıştırmaya yardımcı olabilir. Dudaklarınızı nemlendirmek, bu süreçten geçerken onları korumaya yardımcı olacaktır.

Kuru burun neden olur?

Yazının başında da belirttiğimiz gibi özellikle kış aylarında yaşanan burun kuruluğunun büyük bir kısmı ısıtma, klima gibi havayı kurutan ısıtma yöntemlerinden kaynaklanmaktadır. Ancak burun kuruluğunu da göz ardı etmemek çok önemlidir. Özellikle uzun süreli burun kuruluğunun tedavisi için altta yatan sebebin bir uzman tarafından tespit edilmesi çok önemlidir. Bir burun enfeksiyonu (rinit) genellikle burun akıntısı olarak ortaya çıkar, ancak aynı zamanda burun kuruluğuna da neden olabilir. Vücudun nemli bölgelerinde kuruluk olarak kendini gösteren Sjögren sendromu, göz ve burun kuruluğuna da neden olabiliyor. Hipertansif durumlar, genellikle kanamayla sonuçlanan kuru bir buruna neden olabilir. Alerjiler de bir faktördür. Gördüğünüz gibi bilinen birçok sebep var. Uygun tedavi için burun kuruluğunun altında yatan nedenlerin iyi anlaşılması gerekir.

Burun kuruluğunu önlemek için ne yapabilirim?

Özellikle çevrenizdeki kuru havanın neden olduğu burun kuruluğunu önlemenin en yaygın yolu havayı nemli tutmaktır. Bu nedenle piyasada birçok nemlendirici bulunmaktadır. Bunlardan herhangi birini kullanabilirsiniz. Evde nemlendiriciniz yoksa rahatlamanıza yardımcı olması için buhar, ısı paketleri, sıcak duşlar, banyolar ve saunaları kullanabilirsiniz. Ancak suyun fazla kaynamamasına dikkat etmeli ve mesafenizi korumalısınız. Aksi takdirde cildinizi yakabilirsiniz. Odayı nemli tutmak için nemlendirici kullanıyorsanız, küf ve mantar riskine karşı her kullanımdan sonra üniteyi temizlemeniz sağlığınız için çok önemlidir.

Tuzlu burun spreyleri burun yollarınızı nemli tutar ve toz, kalıntı gibi tahriş edici maddeleri tahrişe neden olmadan burnunuzdan uzaklaştırır.Burun banyosunu tuz ve karbonat katılmış su ile evde yapabilirsiniz.

Su tüketiminize dikkat edin!
Yetersiz sıvı alımı burun pasajlarını kurutabilir. Burnunuzu nemli tutmak için her gün en az 2 litre su içmelisiniz. Burun kuruluğu ve susuzluk çekiyorsanız su tüketiminizi artırmalı ve ılık su içmelisiniz.
Burun kuruluğu Covid19 belirtisi olabilir.

Barselona Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, burunda garip bir his ve aşırı kuruluk, Covid-19’un erken belirtileri olabilir. Covid-19 ile ilişkili olağan semptomlar ortaya çıkmadan önce burunda hissedilen bu semptomlar, esas olarak hastalık ilerledikçe tat kaybı (anosmi) ve koku alma kaybı (hipoosmi) ile birlikte ortaya çıkıyor. Bilim adamları, erken evrelerinde keşfedilen Covid19’un tedavisine gecikmeden başlanabilmesi için tam da bu sürecin burun kuruluğunu önemsizleştirdiğini ve Kovid19 açısından değerlendirdiğini açıkladılar.

Ukrayna Blog

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir