Kürek kemiği ağrısı için ne yapılmalı? Nedenleri ve Tedavisi

Kürek kemiklerindeki ağrı veya kürek kemiklerinin etrafındaki ağrı, çoğu insanın zaman zaman yaşadığı bir sorundur. Keskin ağrı, donuk ağrı, karıncalanma, rahatsızlık ve kürek kemikleri arasında veya etrafında sürtünme gibi rahatsızlıklar. Baş bir tarafa eğildiğinde veya kol uzatıldığında ağrı artabilir. Genellikle bu semptomlara geçici kas problemleri neden olur, ancak daha ciddi bir durumun belirtileri de olabilirler. Bu makale, kürek kemiği ağrısının en yaygın nedenlerini ele almıştır. Omuz Bıçağı Ağrısına Ne Sebep Olur?

Fizik muayene teşhisin temelidir.

En yaygın nedenler aşırı zorlama ve kas veya tendon yaralanmalarıdır. Kötü duruş, uzun süre bilgisayar başında çalışmak, alışılmadık bir pozisyonda uyumak, ağır yük kaldırmak, yorucu antrenman veya uygun olmayan teknikten kaynaklanabilir.

Stres ve zorlanma, kas liflerinde küçük yumuşak düğümlerin (tetik noktalar) oluşmasına neden olabilir. Bu düğümler (tetik noktalar), omuzlarınızı ve kürek kemiklerinizi hareket ettirdiğinizde gıcırtılı bir ses çıkarabilir.

Kürek kemiği etrafındaki ağrı, diğer birçok nedenle ilişkilendirilebilir. spinal kireçlenme (disk dejenerasyonu), bel fıtığı, skolyoz, spinal stenoz (spinal stenoz), fibromiyalji ve miyofasiyal ağrı sendromu, sinir sıkışması gibi yaygın kas romatizmaları Kas-iskelet sorunları görülür. Kas gerginliğinden veya omuzdaki yırtıklardan kaynaklanan ağrı da kürek kemiğini etkileyebilir.

Düşme, darbe gibi bir travma varsa kırılma ihtimali göz ardı edilemez. Zona enfeksiyonu sırtta ağrı, ağrı ve yanma gibi semptomlara neden olabilir. Bu meydana geldiğinde, sırtta zona virüsünden etkilenen sinirler boyunca kırmızı, kabarcıklı bir döküntü görünebilir.

Ani kürek kemiği ağrısı kalp krizi belirtisi olabilir. Göğüs ağrısı veya nefes darlığı gibi belirtiler yaşarsanız, bu olasılığı kontrol etmelisiniz. Kalp krizi geçirirseniz, derhal tıbbi yardım almalısınız. Ateş, nefes darlığı, öksürük, balgam veya pnömoni (pnömoni) olabilir.

kas romatizması

Halk arasında müsküler romatoid artrit olarak bilinen iki farklı ana hastalık vardır:
Fibromiyalji ve miyofasiyal ağrı sendromu.

Fibromiyalji:
Yaygın kas ve kemik ağrıları, yorgunluk, uyku bozuklukları, unutkanlık ve ruh hali bozuklukları ile seyreden bir yumuşak doku veya kas romatizması şeklidir. Fibromiyalji belirtileri ile ilgili yazıları okuyabilirsiniz.

Miyofasiyal Ağrı Sendromu:
Tetik noktalar oluşur ve kasta ağrıya neden olur. Tetik noktalar, kaslar tekrar tekrar gerildiğinde ortaya çıkabilir. Bir veya daha fazla kas tutulabilir. Tetik nokta ağrısı, bulunduğu yerden uzağa yayılabilir ve yansıyan ağrı olarak adlandırılır. Tetik noktalar halk arasında krunchi olarak da bilinir.

Boyun fıtığı kürek kemiği ağrısına neden olabilir mi? Boyun kırıkları, boyun ve sırt kireçlenmeleri, omurilik kanalı darlıkları, sinir kökü veya sinir lifi sıkışması gibi nedenler de kürek kemiği ağrısına neden olabilir.Ellere ve ellere yayılabilir, uyuşma, yanma, yanma, ve kas zayıflığı.

kürek kemiği ağrısı ve kanser

Omuz bıçağı ağrısı gibi bazı visseral rahatsızlıklar da hissedebilirsiniz. Asit reflü, safra taşları, safra kesesi iltihabı ve çeşitli kanser türleri kürek kemiği ağrısına neden olabilir. Akciğer kanseri, karaciğer kanseri, yemek borusu kanseri, kemik kanseri ve bağ dokusu tümörlerinden şüphelenilmelidir. Bu, özellikle ağrı egzersizle ilgili değilse, şiddeti artmaya devam ediyorsa ve gece uyanıyorsa geçerlidir. Bu nedenler daha az yaygındır, ancak şüpheniz varsa doktorunuzla konuşun.

sağ kürek kemiği ağrısı

Yukarıdaki tüm hastalıkların belirtileri sağ kürek kemiğine yansır. Ek olarak, karaciğer ve safra kesesi sorunları sağ omuzda ağrıya neden olabilir.

sol kürek kemiği ağrısı

Sol kürek kemiğine doğru bir kalp sorunu hissediliyor. Pankreas iltihabı (pankreatit), dalakla ilgili sorunlar da sol omuza yayılan ağrılara neden olabilir. Sırtın ortasındaki ağrıda ani artış.
Üst-orta sırtta ani, keskin, şiddetli ağrı, kalpten çıkan en büyük kan damarı olan aortun yırtılmasının veya ayrılmasının bir işareti olabilir. Bu nadir durumun teşhis edilmesi zor olabilir. Aort yırtılması acil müdahale gerektiren tıbbi bir sorundur.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir