Kanser Riskini Azaltın

Kanser, sağlığı olumsuz etkileme riski yüksek olan hastalıklardan biridir. Bilimsel araştırma sonuçlarına göre sigara içmenin %90‘ı kanserin ana nedenlerinden biridir. Sadece sigara içenlerde değil pasif içicilerde de kansere yakalanma riskini artırıyor. Acıbadem Altunizade Hastanesi Onkoloğu Prof. Yaşlılığın korkulan hastalığıyla mücadele için alınması gereken önlemler olduğunu söyleyen Yazar Dr. Aziz, kansere yakalanma riskine karşı alınacak önlemleri Elmaelma.com okuyucuları için topladı. Kanserden korunmak için ne yapmalıyız? İşte kanser ve kanser riskinin azaltılması ile ilgili tüm detaylar…

Kanser riskini azaltmak için 8 adım

“Erken teşhis ve tedaviden daha basit ve etkili bir yol var; Bu, kanserin büyümesini önlemek içindir. Çünkü kanserlerin önemli bir kısmı doğuştan/kalıtsal değildir. Yetersiz beslenme, çevre kirliliği, radyasyon ve enfeksiyonlar kanser gelişiminde yaklaşık %40 oranında rol oynamaktadır. Yani bu kansere neden olan değiştirilebilir faktörlere dikkat edersek, kanserin önemli bir bölümünün büyümesini engellemiş oluruz” dedi. Aziz, 1-7 Nisan Kanser Haftası’nda kanser riskini azaltmanın 8 yolunu anlattı, bazı önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Sigara ve türlerinden uzak durun

Akciğer kanseri, kanser ölümleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Akciğer kanserlerinin %90’ından tek başına sigara sorumludur. Sigara, akciğer kanserinin yanı sıra baş-boyun, yemek borusu, böbrek ve mesane kanserlerinin gelişiminde de rol oynar. Sadece sigara içmek değil, aynı zamanda pipo, puro ve pipo içmek de kanser riskini artırır. İkinci el dumana maruz kalma (pasif içicilik) sigara içmeyenlere kıyasla kanser riskini de artırır. Günlük sigara alımının artması, sigara içme süresinin uzaması, sigaraya çok genç yaşta başlanması ve derinden bırakılması sigaraya bağlı kanser riskini artıran faktörlerdir.

Tuzlu, yüksek şekerli yiyecekleri sınırlayın

Beslenme hataları, önlenebilir faktörler nedeniyle kanser vakalarının %20 ila 40’ını oluşturur. Bol mevsim sebze ve meyveleri tüketin. Daha az meyve ve sebze yemek ve yağ oranı yüksek (lif oranı düşük) yiyecekler yemek kolon kanseri riskini artırır. İşlenmiş veya tütsülenmiş et ürünleri, tuzlu yiyecekler (tuzlu su) da kanser (özellikle mide kanseri) riskini artırır, bu nedenle bu yiyeceklerden uzak durun. Tam tahılları (tahılları) ve baklagilleri tüketmek sağlıklı beslenme yollarından biridir.

Sadece tahılların uygun şekilde depolanması gerekir. Düzgün depolanmayan tahıllar, karaciğer kanserine yol açabilen aflatoksin (bir mantar ürünü) içerebilir. Ancak, pişirme yöntemlerine ve yediğiniz yiyecek türlerine dikkat edin. Yemeklerinizi mümkün olduğunca tavada veya fırında pişirin. Odun veya odun kömürü ateşleri üzerinde doğrudan pişirme, polisiklik aromatik hidrokarbonlara yol açar; Polisiklik aromatik hidrokarbonlar ayrıca akciğer kanseri, cilt kanseri ve idrar yolu kanseri riskini artırır.

Fazla kilolardan kurtulun

Obezite, vücutta çok fazla yağ birikmesi anlamına gelen ülkemizde giderek artan bir sağlık sorunudur. Enerji açısından zengin besinler tüketmek ve hareketsiz bir yaşam tarzı, obezitenin en yaygın nedenleridir. Obezite, diyabet, yüksek tansiyon ve kardiyovasküler hastalık için bir risk faktörü olduğu gibi, kanser için de önemli bir risk faktörüdür. Araştırmalar obezitenin meme, kolon, rahim, yumurtalıklar, safra kesesi ve prostat kanseri riskini artırdığını gösteriyor. İdeal kilonuza ulaşmaya dikkat edin ama bunu sağlıklı beslenme ile elde edin.

alkolden uzak dur

Tıbbi Onkoloji Uzmanı G. Dr. Aziz Yazar “Alkol içmek bazı kanserlerin oluşumunu artırıyor. Ağız boşluğu, farenks, yemek borusu, meme ve karaciğer kanseri riskini arttırdığı gösterilmiştir. Alkol tüketimindeki artışla birlikte yukarıda bahsedilen kanserlere yakalanma riski de artmaktadır. Sizi hepatit B enfeksiyonundan koruyun

Hepatit B ve C karaciğer kanseri riskini artırır. Bu iki virüs kan ve cinsel temas yoluyla bulaşıyor. Hepatit B için bir aşı mevcuttur ve onunla kendinizi hepatit B enfeksiyonundan koruyabilirsiniz. HPV esas olarak cinsel yolla bulaşır. Bu virüs serviks, anal bölge, vajina, penis, baş ve boyun kanseri riskini artırır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir