Kanamalı Ağız İçi İltihabı Nasıl Geçer?

Kanamalı ağız içi iltihabı bir çok sistemik hastalığın belirtisi olabildiği gibi, diş etlerindeki harabiyete bağlı olarak da ağız içinde kanama meydana gelebilir. Diş etleri ne bağlı kanamaların tedavisi diş hekimi tarafından yapılır.

Ağız mukozasındaki iltihaba bağlı bu kanamaların ağız içi dokulardan kaynaklanmadığı ve sistemik hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıktığı durumlar vardır. Aşağıdaki durumlarda kanamaların birincil sebebi ağız içindeki dokular değildir. Şu hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilir.

  • Pıhtılaşma bozuklukları
    Karaciğer hastalıkları
    Kalp damar hastalıkları
    Zehirlenmeler
    Vitamin eksiklikleri (Niasin ve C vitamini eksikliği)

 

Yukarıdaki vücudun genelini etkileyen hastalıkların bir belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Bunların dışında; akut lösemi, B12 vitamini eksikliğine bağlı kansızlık, sıtma, tifo gibi hastalıklarda da sıklıkla görülebilir.

Ağız içi yaraları hangi hastalığın habercisi?

Tabi ki bunun dışında ağız dokusu ile alakalı durumlarda söz konusudur. Diş eti hastalıkları, diş apseleri, diş çürükleri, diş eti çekilmesi bu sorunlara neden olabilmektedir.

Tedavisi Nedir ? nasıl geçer ?

Koyulacak teşhise göre tedaviye yön verilir. Diş ve diş eti dokularına bağlı kanamalar yani periodontitis sebebi ile oluşan kanamalar profesyonel bir diş hekimi muayenesi neticesinde ortaya çıkar ve diş taşı temizliği, küretaj veya flap operasyonu gibi tedaviler ile tedaviye yön verilir. Vücudun genelini etkileyen yukarıdaki hastalıklardan hastalıklardan kaynaklanıyor ise, ağız içi kanamanın birincil sebebi tedavi edilmelidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir