Kabağın İnanılmaz Faydaları

Kabak eski zamanlardan beri yetiştirilir. Söylenenlere göre, kabağın 700 kadar türü vardır. Bazıları gıda alanında, bazıları süs bitkisi gibi, çeşitli araçların hazırlanması ve yem için kullanılır. Uzmanlara göre, kabağın içinde su, selüloz, azotlu madde, yağ, vitaminler, protein vb. var. Genel ağırlığın %75’i yenilebilir kısımdan oluşturmaktadır. İri, yuvarlak-yassı şekilde ve açık gri renkte olur. Etli kısmı tatlı, soluk pembe renktedir.

Faydalarına göre diğer sebzelerden önce gelir!

Faydalı maddeler açısından kabak diğer sebze türlerine göre bir hayli öndedir. Kabak özellikle şeker diyabetli ve kalp hastaları için yararlıdır. Tıpta kabak yumuşatıcı özelliğe sahiptir. Susuzluğu giderir. Pişmiş kabak ateş ve öksürükte etkili etkiye sahiptir. Kabak reçeli beyin faaliyetini kuvvetlendirmektedir.

Kabağın en önemli özelliği çok yüksek miktarda beta-karoten ile zengin olmasıdır. Karoten deri dokularını yenileyen vitamindir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için beta-karoten esastır. Bağışıklık sistemi bizi kanser ve çeşitli hastalıklardan koruyan en önemli savunma sistemidir. Kabakta demir, potasyum, sodyum, fosfor, kalsiyum ve magnezyum var. İçerdiği demirden dolayı kansızlığı önler. Kabak kandaki yağ oranını düşürür, en güçlü antioksidanların birçoğu kabağın içerisinde bulunmaktadır. Kabağın kendisinden ek onun yağı ve çekirdeği de çok faydalıdır. Avrupa ülkelerinde kabak yağı çeşitli sebze salatalarının hazırlanmasında uygulanır.

Kaliteli kabağı nasıl anlarız?

Bu ürünlerin kalitesi onun türüne, yetişme derecesine, saklanma yöntemlerine ve süresine bağlıdır. Günümüzde kabağın kalitesine çevresel faktörler, onların yapay yöntemlerle, gübrelerin yardımıyla yetiştirilmesinin ciddi etkisi vardır. Bu süreçlerin etkisinin gözlenmesi, bu ürünlerin kalitesinin normatif-teknik belgelere uygunluğunun belirlenmesi açısından ve tüketimi sırasında önemli meselelerdendir. Bu nedenle insan sağlığı için yararlı olan bu ürünleri tüketirken dikkatli olmak gerekir.

Standart kabak temiz, taze, yetişme derecesine göre, sağlıklı, rengi ve şekli çiftlik-botanik türüne uygun, komple saplı olmalıdır.

Kabağın tüketiciye kaliteli halde ulaştırılmasında onların paketleme ve taşınmanın da önemi büyüktür. Bu ürünü ambalaj haline getirmek için sepetler ve konteynerler vb. kullanılır. Taşınma sırasında ise ürünün üstü mutlaka örtülmelidir.

Tüketim zamanı kabağın kalitesine emin olmak için ilk önce onun görünümünü gözden geçirilmeli, ürün ambalajı, taşınması, depolanması, vb. aşamalarında ilgili standartların ve normatif-teknik belgelerin taleplerine uygunluğu kontrol edilmelidir. Bilinmesi gerekir ki, kaliteli kabak temiz, sağlam ve sağlıklı olmalıdır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir