Ispanağın Faydaları Nelerdir ?

Ispanağın faydalarından bahsedildiğinde ilk akla gelen, demir depolarını besleme özelliği gelmesine rağmen ıspanak, demir deposundan ziyade daha çok vitamin ve mineral destekleyici özelliğe sahip bir sebzedir.

Bu vitaminlerin en başında A ve K vitamini gelmektedir ki bu iki vitamin, aslında çok güçlü antioksidan özelliğe sahip olan vitaminlerdir. Ispanak, A ve K vitaminlerinin haricinde suda eriyen bir vitamin olan C vitamini bakımından da son derece zengindir. Bundan dolayı ıspanak, pek çok hastalıktan koruyucu olmasının dışında özellikle sinüs sistemi, bağışıklık sistemini güçlendirici bir sebze olarak da nitelendirilebilmektedir.

Tüm bunlarla birlikte ıspanak, omaga 3 ve E vitamini gibi, yine gençlik üzerinde etkili olan ve bu yönüyle de yaşlanmayı geciktirici, hafızayı güçlendirici özelliklere bir takım vitaminleri ve etken maddeleri içeriğinde barındırmaktadır. Omega 3, özellikle balıkta bulunan bir mineral olarak bilinmekle birlikte, ıspanakta omega 3 yönünden son derece zengin bir kapasiteye sahiptir. Burada göz önünde bulunduracağınız tek fark; omega 3 almak zorunda olduğunuzda, balık yediğinizde çok daha küçük dilimlerde daha yüksek oranlarda omega 3’e sahip olduğunuzdur.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir