Intrepid Nedir ?

Araştırmalara göre ülkemizde her 4 saatte bir kadın tecavüze uğruyor. ABD’de her 98 saniyede bir cinsel saldırı yaşanıyor. Bu rakamların sadece rapor edilen vakalardan geldiği düşünüldüğünde, gerçeklerin boyutu şaşırtıcıdır.

Cinsel saldırı kader olmayabilir

Cinsel saldırıların sayısı ürkütücü bir hızla artarken, dünyanın dört bir yanındaki uzmanlar bu eğilimi durdurmak için çalışıyor. Bu profesyoneller arasında hayatını teknolojiye adamış olanlar da var. Bu isimlerden biri de MIT Media Lab. Personel Manisha Mohan! Genç kadın, bu trendi durdurmak için en son teknolojilerden yararlandı.

Cihaz oldukça iyi.

Intrepid adı verilen cihaz, görünmez bir şekilde kullanılmak üzere tasarlandı. Bu nedenle günlük olarak fark edilemeyecek kadar küçüktür ve kullanıcının hareketlerini engellemez. Aslında buna kelimenin tam anlamıyla akıllı çıkartma diyebiliriz. Intrepid her yönüyle benzerlerinden farklıdır

Intrepid, cinsel saldırıyı önleyen ve kadınlar için güvenliği artıran ilk cihaz değil. Ancak daha önce piyasaya sürülen modeller, tehlike durumunda basmak için panik butonu olarak tasarlandı. Intrepid ise tamamen yapay zeka üzerinde çalışıyor.

Modern çalışma sistemi

Intrepid, kalıbı kullanıldığı yere kaydeder ve kalıbın dışında bir hareket tespit ederse bunu bir tehdit olarak algılar. Basitçe söylemek gerekirse, Intrepid’i sütyeninize takarsanız, cihaz sütyeninizi nasıl çıkardığınızı öğrenecek ve o destek dışındaki herhangi bir şeyi tehlike olarak algılayacaktır. Cihazın işlemcisi ve sensörü, ona öğrenme yeteneği verir.

Telefonunuza mesaj gönderin

Bize Intrepid’in öğrendiği model dışındaki her şeyi bir tehdit olarak gördüğü söylendi. Peki sonra ne olacak? Cihaz, zorla izinsiz girildiğini algıladığında, sahibinin cep telefonuna Bluetooth aracılığıyla bir alarm sinyali gönderir. Kullanıcı her şeyin yolunda olduğunu onaylamazsa, sistem önceden kayıtlı 5 numarayla ilgili sorun yaşayabileceğinize dair bir uyarı gönderir. sadece kadınlar için değil

İnce ve zarif yapısıyla dikkat çeken Intrepid, herkesi koruma gücüne sahip. Dışarıdan fark edilmemesi, sıklıkla istismara uğrayan ancak yardım alamayan yaşlılar, engelliler ve çocuklar tarafından kullanılmasına olanak sağlar.

Sınavdan geç

Birçok kadının hayatını kurtarabilecek Intrepid cihazını geliştirirken Manisha Mohan, cihazı test etmek için meslektaşlarından yardım istedi. Kendisinden alınan cevaplar genç bilim insanını oldukça cesaretlendirdi. Intrepid’i sütyen ve külot gibi farklı türde iç çamaşırlarıyla test eden kadınlar, cihazın gün boyunca kendilerini rahatsız etmediğini söylediler. Tüm zekasını erkek arkadaşlarının iyiliği için kullanan Manisha Mohan, icadının cinsel saldırıları azaltacağını umuyor! Manisa’ya teşekkürler!

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir