Huzursuz Bacak Sendromundan Kurtulmanın 10 Yolu

Huzursuz bacak sendromu tehlikeli olmayan fakat kişinin uykusunu ve yaşam kalitesini kötü yönde etkileyen bir rahatsızlıktır.

Huzursuz bacak sendromu bulunan hastalar otururken veya uzanırken bacaklarından rahatsızlık hissederler. Bu rahatsızlık hissi gece özellikle uykudan önce artış gösterir.

Devamlı olarak bacakları hareket ettirme isteği olarak bilinen huzursuz bacak sendromu her yaştan kişiyi etkisi altına almakla beraber özellikle 40 yaş üstündeki kişileri daha fazla etkiler. Rahatsızlık zamanla kötüleşir. Buna karşın araştırmacılar rahatsızlığa beyindeki bir kimyasalda gözlemlenen dengesizliğin neden olduğunu ortaya koymuştur.

İşte huzursuz bacak sendromundan kurtulmanızı sağlayacak doğal çareler;

1- Yere ayaklarınızı ve kollarınızı uzatarak yatın ve ayak parmaklarınızı birbirlerine değdirin. Ayaklarınızı açabildiğiniz kadar açın. Bu hareketi 10 defa tekrarlayın.

2- Ayaklarınızı bir duvara yaslayarak ayaklarınız bir arada tutun. Topuklarınızın üzerinde durun arka bacaklarınızın gerildiğini hissedin. Bu hareketi de birkaç defa tekrarlayın.

3- Ayak huzursuzluğu için en önemli çarelerden birisi de yürümektir. Ayaklarınızı oynatma isteğinizi yürüyerek giderebilirsiniz.

4- Belirtiler gözlemlendikçe ayaklarınızı kımıldatın.

5- Uyku pozisyonunuzu değiştirin.

6- Ayaklarınızı soğuk suya sokun. Bu metot bazı kişilerde oldukça etkilidir.

7- Ayaklarınıza elektrikli vibratörle masaj yapın.

8- Bazı hastalar yatmadan önce iki aspirin içmenin belirtileri azalttığını belirtmektedir.

9- Vitaminler bakımından oldukça zengin beslenin. Bazı çalışmalar rahatsızlığın vitamin ve folik asit eksikliğinden de kaynaklanabileceğini ileri sürmektedir.

10- Ayaklarınızı zencefilli suyun içirisinde dinlendirin.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir