Göz Kapağı İltihaplanması (Arpacık) Tedavisi

Göz kapağı iltihaplanması halk arasında arpacık olarak da bilinir. Göz kapağı iltihaplanması denilince aklımıza göz kapaklarının iltihaplanması ile beraber; kirpik diplerinin şişmesi ve iltihaplanması, gözden akıntı gelmesi ve çapak oluşumu gelmelidir.

Sizlere bu yazımızda göz iltihaplanmasının tedavisini ve bu soruna karşı bazı çözüm yollarını ileteceğiz. İlk olarak böyle bir durumla karşılaştıysanız ve uzun süredir bu durum bu şekilde devam ediyorsa mutlaka bir göz doktoruna başvuru yapmak gereklidir. Göz doktoru bunun nedenini öğrenip size en uygun tedavi seçeneğini ve ilaçları sunacaktır.

Göz kapağı iltihabı nasıl geçer

Bunun yanında sizlerede bitkilerden faydalanmak isteyebilirsiniz. Bunun için çeşitli bitkiler kullanılabilir. Bunlardan birincisi papatyadır. Kaynamakta olan 1 cezve suya bir kaşık dolusu papatya koyun, kaynayan papatyalı suyun buharında 15 dakika durun… Sarımsakta göz kapağı iltihaplanmasında kullanılabilir. Bunun için sarımsağı soyun ve bölün daha sonra kirpik diplerine hafifce sürün… Diğer bir seçenek ise nişastalı tedavi bunun için; 1 bardak suya 1 kaşık nişasta koydun ve lapa haline gelene kadar bu karışımı kaynatın, ılıyınca iltihaplı bölgelere sürün ve yarım saat bekletin… Bunların dışında serum fizyolojik gibi çeşitli solusyonlar ile de gözlerinizi yıkayabilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir