Gebelikte Kahve İçmek Zararlı Mı?

Anne adayı olduğunuz andan itibaren endişe duymak, hamileliğin doğasıdır. Yediğiniz içtiğiniz her şeyden bebeğinizin nasıl etkileneceğini düşünürsünüz. Özellikle Türklerin en büyük tutkularından biri olan kahve, anne adayları için hep bir soru işaretidir. Kahve içmek bebeğe zarar verir mi? ne kadar kahve tüketilmelidir?Özellikle kahve tiryakisi annelerin en çok sorduğu sorulardır. Kahvenin içeriğindeki kafeinin uyarıcı özelliği, çok fazla kullanımda bebeğe zarar verebilir. Bu nedenle az miktarda kahve tüketmeye dikkat edilmelidir.

Gebelikte Kahve Tüketimi

Gebelikte her besinde olduğu gibi, kahveninde çok fazla tüketilmesi sakıncalıdır. Günlük iki fincanı geçmemek şartıyla hamileyken kahve içmek makul görülebilir. Yapılan araştırmalarda çok fazla kahve tüketen anne adaylarının düşük riskinin arttığı görülmektedir. Ayrıca kahve demir emilimini azalttığından annede anemi görülmesi olasılığı artmaktadır. Gebeliği süresince kahve tüketen annelerin bebeklerinin düşük kiloyla dünyaya geldiklerini de yapılan araştırmalar ortaya koymuştur. Günü kahvesiz geçiremeyen kişiler, anne adayı olduklarında da bu alışkanlıklarından vazgeçemiyorlarsa en fazla iki fincan kahve kullanmalıdırlar.

Hamile kadın kahve içebilir mi?

Kafein bağımlılık yaratan bir madde olduğundan, eğer alışkanlığınız varsa, kullanmadığınız zamanlarda stresli ve gergin olmanıza neden olacaktır. Bu nedenle az miktarda kahve tüketimi annenin kendisini mutlu hissetmesi açısından önemlidir. Günümüzde kafeini alınmış kahveler yaygınlaştığından, anne adayları için gebelik süresince bu kahvelerin kullanılması daha uygun görülmektedir.

Gebelikte Beslenmenin Önemi

Gebelik süresince aldığınız her besinin, bebeğinizin fiziksel ve zihinsel gelişimine katkısı vardır. Bu nedenle hamilelikte beslenme gebeliğinizin ilk gününden son gününe kadar oldukça önemlidir. Hatta hamile kalmayı düşündüğünüz andan itibaren, aldığınız besinlere dikkat etmeniz, doğacak çocuğunuzun ilerideki yaşamını da etkileyecektir.

Hamileler günde kaç fincan kahve içebilir?

Beslenme planınızı kendinize göre değil de, bebeğinizin alması gereken vitamin, minerallere göre düzenlemeniz gerekir. Ara öğünler atlanılmadan yapılacak, düzenli bir beslenme hem sizin hamileliğinizi kolaylaştıracak, hem de bebeğiniz için sağlıklı olacaktır. Gebelikte çok fazla kahve tüketmekte, kafeinin bebeğe geçmesi nedeniyle, beslenmenizin bir parçası olmamalıdır. Çok fazla kafein anne rahminin damarlarında daralmaya yol açar, bu da bebeğinize giden besin ve oksijenin azalması demektir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir