Evcil Hayvanlar Çocuklar İçin Zararlı Mı Değil Mi?

Kanada’daki Alberta Üniversitesi‘nde pediatrik epidemiyolog olan Anita Kozyrskyj, üç yıl süren bir deney gerçekleştirdi. 2009 ve 2012 yılları arasında yürütülen çalışma, anneleri hamilelik sırasında test edilen ve Kanada Sağlıklı Bebeklerin Boylamsal Gelişimi Çalışmasına (CHILD) katılan 746 bebekten alınan dışkı örneklerini analiz etti.

Deney grubunda, aslında köpeği seven bebekti…

Bu gruptaki bebeklerin yarısından fazlası doğumdan sonra anne karnında ve/veya evde en az bir kürklü evcil hayvana maruz kalmıştır ve incelenen evcil hayvanların %70’i köpektir.

Sonuçlar harikaydı. Evcil hayvanlar çocuklara zararlı değildi. Evcil hayvanlar aslında faydalıdır.

Maruz kalan bebeklerden alınan dışkı örnekleri, evcil hayvan bulunmayan evlerde yaşayan bebeklerinkilerle karşılaştırıldığında, maruz kalan bebeklerde yararlı Ruminococcus ve Oscillospira mikroplarının seviyeleri önemli ölçüde daha yüksekti.

Obezite ve alerjiyi bastıran ağlamalar ve ağlamalar…

Bebeğin aslında hamileyken bile evcil hayvanla temas halinde olduğu keşfedildi. Araştırmacılar, evcil hayvanı olan evlerdeki bebeklerin, alerjileri ve çocuklukta obeziteyi azaltan iki mikrop olan Ruminococcus ve Oscillospira’ya daha yüksek düzeyde sahip olduklarını ve bu faydalı maruziyetin hala anne karnında olduğunu buldular. hala hayatta olan bebekler.

Bakteriler her zaman kötü değildir. Kürkünde yararlı bakteriler olan küçük bir melek… Bir annenin hamileliği sırasında bir evcil hayvana sahip olmak, daha sonra bebek doğmadan önce tüylü arkadaşınızı başka birine verseniz bile, fetüsün bağırsak mikrobiyomuna mikrobiyal faydalar sağlayabilir. Bebeğe yararlı bakteriler sağlarlar.

Sadece sindirim sistemi için değil, psikoloji için de faydalıdır.

Önceki araştırmalar, evcil hayvanların otizmli çocuklarda sosyal gelişimi artırdığını, çocuklarda kaygı ve stresi azalttığını ve hatta kardeşlerden daha iyi arkadaşlık sağladığını göstermiştir. Bir köpeğin veya kedinin bir çocuğun en iyi arkadaşı olmaması için hiçbir sebep yoktur.

Evcil hayvanlardan elde edilen mikroorganizmalar oldukça faydalıdır ve gelecekte bu mikropların tablet haline getirilerek çocuklara ve sağlık sorunu olan kişilere verilebileceği tahmin edilmektedir. Evinizin koridorunda hem Agu hem de Woof’u duymak gibisi yoktur.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir