El ve El Parmaklarında Uyuşma

Özellikle en parmaklarında uyuşma ile sıkça karşılaşmaktayız. Bunun birçok nedeni olduğunu herkes söyler. Bizlerde sürekli tekrarlıyoruz. Parmaklarda uyuşmanın birçok farklı nedeni vardır. Sağ veya sol el parmaklarında yani iki kolda da meydana gelen uyuşma ile tek taraflı meydana gelen uyuşmalar arasında neden açısından farklılıklar olabilir. Tanı koyulurken önemli noktalardan birisi budur. Bu kritere dikkat etmek gerekir. Bunun yanında sürekli bir uyuşma mı oluyor? Yoksa ara ara tekrarlayan bir uyuşma mı var? Buda önemlidir.

El parmaklarının uyuşması nasıl geçer?

Kısa bir girişten sonra el parmaklarında meydana gelen uyuşmalar nelerden kaynaklı olabilir. Bunlara bakalım. Karpal tünel sendromu denilen hastalık bu uyuşmaların en sık karşılaşılan nedenleri arasındadır. Mutlaka ayırıcı tanıda göz önünde bulundurulması gerekir. Uyuşma ve karıcalanmanın özellikle geceleri artması, bunun yanında avuç içinde, kolda ve bilekte ağrı bu hastalığın diğer belirtileri arasındadır.

Parmak uçlarının uyuşması ne anlama gelir?

Bunun yanında boyun fıtığı da kollarda, elde ve el parmaklarında uyuşmaya neden olabilir. Buda uyuşma ve karıncalaşmanın önemli nedenlerindendir. Genellikle boyun bölgesinde de bir ağrı hissedilir. Yine meydana gelen uyuşma ve karıncalaşma sinir sıkışmasından da olabilir. Özellikle ulnar sinir adı verilen ve kolda yer alan bir sinirin sıkışması bu duruma neden olur. Yine bazı tümörlerde kolda, elde ve el parmaklarında uyuşmaya neden olur.

El parmak uçlarında uyuşma

Kısaca uyuşmaya neden olan hastalıkları sizlere verdik. Bu hastalıklar ile ilgili detaylı bilgilere sitemizden arama yaparak veya uygun kategorilere girerek ulaşabilirsiniz. Bu konu veya sağlık ile ilgili her konu için uzmanlara soru sor bölümümüzü kullanabilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir