Dilde Ekşi Tat Nedenleri ve Çözüm Yolları Nelerdir ?

Ağız sağlığı ile alakalı en sık karşılaştığımız problemlerden birisi dilde ekşi tat hissidir. Dilde ekşime ve ekşi tadın birçok nedeni bulunmaktadır. Bu durumla özellikle sabahları uykudan kalktıktan sonra kaşılaşırız. Tabi ki bunun yanında gün içerisinde, yemeklerden sonra ya da yatarken bu durum ile karşılaşmamız mümkündür.

Dilde Ekşi Tat Hissinin Nedenleri

Dilde ekşi tat oluşumunun en büyük nedeni mide ile alakalı problemlerdir. Reflü, gastrit gibi mide hastalıklarında bu tarz belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanında sindirim sistemi ile alakalı diğer sorunlarda da ortaya çıkabilir.

Diğer bir önemli neden ise beslenme ile alakalıdır. Beslenmeye bağlı olarak dilde ekşi veya acı tat hissetmeniz mümkündür. Özellikle asidik yiyeceklerin fazla tüketilmesi buna neden olabilir.

Bazı ilaçların yan etkisi olarak bu tarz problemler ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle eğer kullandığınız ilaçlar varsa yan etkilerine bir göz gezdirmek faydalı olacaktır.

Bazı hormonal sistem bozuklukları ve enzim bozuklukları nedenler arasında sayılabilir. Bunları da göz ardı etmemek gerekir.

Ağızdaki ekşi tat nasıl geçer

Ağız ve dişler ile ilgili aft, diş eti çekilmesi, diş çürüğü gibi sorunlar bu tip bir belirti verebilir. Ağızda ve dilde ekşi tat hissedebilirsiniz.

Üst solunum yolu enfeksiyonu ve akciğer ile ilgili sıkıntılarda da dilde ekşi bir tat hissetmeniz mümkündür.

Dilde Ekşi Tat İçin Çözüm Yolları

Bunun için nedenin ortaya çıkarılması oldukça önemlidir. Neden belirlendikten sonra çözüm yolu bulmak oldukça kolay olacaktır. Beslenme ile alakalı durumlarda beslenmeyi düzenlemek gerekir. İlaçlardan kaynaklı olanlarda ise bir doktor ile görüşüp karar vermek doğru olacaktır.

Ağızda limon tadı neden olur

Mide ile alakalı sorunlarda reflü, gastrit veya diğer mide sorunları için spesifik tedavi uygulamak gerekir. Zaten sorun çözüldüğünde dilde ekşi tat hissi de kalmayacaktır.

Ağızda ekşi tat mide bulantısı

Dediğimiz gibi nedene göre spefisik tedavi yapmak en doğru olandır. Bu nedenle neden ne ise bulup ortadan kaldırmak gerekir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir