Dang Humması Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Dang hastalığı, hafiften şiddetliye kadar gidebilen ateşli bir hastalıktır. Nedeni bir tür sivrisinek tarafından yayılan dört farklı virüstür. Hafif dang humması, yüksek ateş, döküntü, kas ve eklem ağrılarına sebep olur.

Bazı türleri şiddetli kanama, tansiyon, bayılma, şok ve ani ölüme kadar götürebilir. Dang hummasında, çoğu kişi için belirli bir tedavi yoktur. İleri düzeylerinde hasta, hastaneye yatırılmalıdır.

Dünya çapında, milyonlarca kez bu hastalık görülmüştür. En sık görüldüğü yerler; tropikal, alt tropikal bölgeler ve kentsel bölgelerdir. Belirtileri, hastalığın şiddetine göre değişir. Bazı belirtileri şu şekildedir.

Dang Humması Belirtileri;

 • 40,6 dereceye varan yüksek ateş
  Birkaç günde bitip yeniden başlayan deride döküntü
  Şiddetli baş ve sırt ağrısı
  Gözlerde ağrı
  Şiddetli eklem ve kas ağrısı
  Bulantı ve kusma
 • Bu bulgular, dang virüsü taşıyan bir sivrisinek tarafından ısırılan bir kişide 4-7 gün içinde başlar. Genelde belirtiler, başladıktan bir hafta sonra azalır. Nadiren de olsa bu hastalık, ölüme yol açabilir. Başka bir türü de şu belirtileri gösterir.

 

 • Kan ve lenf damarlarında önemli zararlar
  Kan pıhtısına yardım eden (trombosit) kan hücrelerinin sayısında azalma
  Deri altında morarma ve kanama
  Ölüm
  Şiddetli karın ağrısı
  Sık sık kusma
  Kan damarlarında sızma
  Ağır kanamalar ve şok
  Belirli bir tedavisi yoktur! Doktorunuz şunları tavsiye edebilir;

Yüksek ateş, kusma ve su kaybını önlemek için bol bol su içmek ve sıvı tüketin. Ağrı ve ateş gidermek için parasetamol alın. Aspirin gibi, steroid olmayan iltihap sökücü ilaçları kullanmayın.

Dang humması nasıl tedavi edilir?

Bu ilaçlar kanama riskini artırabilir. Şiddetli ateşlenmelerde, mutlaka hastanede tedavi görün. Destekleyici bakım servisinde, damar içine elektroliz verilir. Kan basıncı izleme yapılır. Kan nakli yapılır. Önlemek için ise, sivrisineklerden uzak yerlerde bulunun. Uzun kollu ve teninizi kapatan giysiler giyin. İyi korunan ve havalandırılan evlerde oturun. Sivrisinek kovucuları kullanın.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir