Damar Sertliğinin Nedenleri Belirtileri ve Tedavisi

Kalp ve damar sağlığı ile ilgili sık karşılaşılan problemlerden birisi de damar sertliğidir. Yaş, cinsiyet ve genetik faktörler gibi birçok faktöre göre ortaya çıkabilen bu problem bazen basitçe çözülebildiği gibi bazen ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Özellikle orta yaş üzerinde görülmektedir.

Damar sertliği belirtileri nelerdir?

Yüksek tansiyon, şeker hastalığı, yüksek kan kolesterol seviyeleri damar sertliğinin oluşmasına neden olan sorunlar arasında yer almaktadır. Sigara içmekte damar sertliği oluşumunda büyük rol oynar.

Damar sertliği Nedir belirtileri ve Tedavisi?

Damar sertliği bulduğu yere göre farklı belirtiler göstermektedir. Kalp damarlarında sertleşme varsa spor yaparken göğüste yanma, kalbin ağrıması, kollara yayılan bir ağrıma görülür. Böbrek damarlarında sertleşme varsa yüksek tansiyon ve böbrek fonksiyonlarında bozukluk oluşturur. Ayak damarlarında sertleşme varsa ayakta ısı kaybında düşme, kramp tarzında ağrı son olarak gangren görülür. Beyine giden damarlarda sertleşme görülürse bilinç kaybı ve kaslarda güçsüzlük görülür.

Damar sertliği nasıl tespit edilir?

İlk gidildiğinde ultrasonla bakılır. Sonra anjiyoyla damarların tıkanıklık dereceleri tespit edilir. Duruma göre ilaç tedavisi, by-pass ya da balon yöntemi uygulanır.

Boyunda damar sertliği belirtileri

Hastalıktan korunmak için hastaya sigara bıraktırılır. Düzenli olarak egzersiz yaptırılır. Daha önceden kalp krizi geçirmiş birine ise tekrardan kalp krizi geçirmemesi için kanı sulandırıcı ilaçlar verilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir