Çocuklarda Baş Dönmesinin Nedenleri

Çocukluk döneminde en sık görülen şikayetlerden birisi olan çocuklarda baş dönmesi bir çok nedene bağlı olarak gelişebileceği gibi, hiçbir neden olmadan da çocuklarda görülebilmektedir. Baş dönmesi çocuklarda bazı zamanlarda sersemlik hissi gibi bazı zamanlarda ise tüm etrafın dönmesi gibi tarif edilebilir. Eğer baş dönmesi uzun süre çocuklarda devam ederse mutlaka uzman bir doktora başvurmak gereklidir. Baş dönmesi tek başına bir belirti olmasa da eğer baş dönmesine denge kaybı, kusma, mide bulantısı ve bayılma hissi ile bulanık görme de eşlik ediyorsa bir hastalık belirtisi olarak sayılabilir.

Çocuklarda baş dönmesine neden olarak genellikle vertigo, B12 vitamin eksikliği, D vitamin eksikliğ, folik asit eksikliği, demir eksikliği, kan şekeri düşüklüğü, kulak iltihapları, kafa travmaları, migren, kaygı bozuklukları, meniere hastalığı, aşırı sıcak ve çocukların ilgi çekme ve sevgi görme istekleri sayılabilir.

Çocuklarda Baş Dönmesi Tedavisi

Çocuklarda baş dönmesi tedavisi öncelikli olarak çocuğun ne kadarda bir başının döndüğü tespit edilerek yapılmalıdır. Çok aralıklı görülen baş dönmeleri çocuğun ilgi ve alaka istemesinden dolayı da oluşabilmektedir. Baş dönmesinin ne kadar sürede sürdüğü ve baş dönmesine eşlik eden başka belirtilerin olup olmadığı da göz önünde bulundurulması gerekir.

Eğer çocuklarda baş dönmesine; mide bulantısı, kusma, baş ağrısı, bayılma hissi ve denge kaybı da eşlik ediyorsa acil olarak uzman bir doktora başvurmak gereklidir. Genellikle kulak rahatsızlıkları nedeni ile oluşan baş dönmelerinin bir çok tedavi sistemi bulunmaktadır. Uzman bir doktor tarafından verilen ilaçlar ile baş dönmesine çözüm bulunabilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir