Böbrek Taşı Belirtileri

Böbrek taşları üriner sistem ile ilgili en sık karşılaştığımız problemlerin başında gelmektedir. Birçok kişi böbrek taşı sorunu ile karşılaşmıştır. Böbrek taşları uzun bir süreç içerisinde değişik nedenlere bağlı olarak oluşur. Sizlere bu yazımızda belirtilerinden bahsedeceğiz. Böbrek taşları başlangıç aşamasında pek belirti vermez, fakat ilerlediğinde belirtiler aniden ortaya çıkar.

Böbrek taşlarının en önemli belirtileri arasında sırt ağrısı ve sırt bölgesi kaslarında hissedilen ağrı gelmektedir. En önemli belirti ise böbrek bölgesinde taşın yaptığı tahrişe bağlı olarak oluşan şiddetli ağrıdır. Böbrek taşı sorunu ile karşı karşıya olanlarda; diğer idrar yolu problemleri de sıkça ortaya çıkar. Börek taşlarına bağlı olarak oluşan ağrılar genellikle gece ve sabahın erken saatlerinde kendisini gösterir. Ağrı bel bölgesinde ve kasıkta daha fazla hissedilir. Bu ağrı erkeklerde testislerde de hissedilebilir. Böbrek taşlarında ağrı ile birlikte; titreme, mide bulantısı, kusma ve ateş gibi belirtiler de gözlenebilir. Böbrek taşlarının en büyük belirtilerinden birisi de sık sık idrar yapma isteği ve idrar yapma sırasında oluşan yanmadır.

Böbrek taşlarında hematüri’de gözlenir. Hematüri kısaca idrar ile birlikte kan gelmesidir. Bu kan gözle görülebileceği gibi mikroskobik düzeyde de olabilir.

Genel olarak bu belirtiler böbrek taşlarının göstergesidir. Kesin teşhis için bir uzmana başvurabilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir