Bağışıklık Sistemini Güçlendirecek Öneriler

Bağışıklık sistemi, vücudu hastalıklara bakteri ve virüs gibi patojenlere karşı savunan mekanizmadır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek, hastalıklara karşı dirençli olmayı sağlar ve hastalığa yakalanma olasılığını düşürür.  Bağışıklık sistemini güçlendirme doğru ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmakla mümkündür.

Kronik enfeksiyonlar ve tekrar eden hastalıklar zayıf bağışıklık sistemi uyarısı olabilir. Yüksek oranda şeker, alkol tüketimi ve yetersiz protein alımı savunma sistemini zayıflatan unsurlardır.

Aynı zamanda hava değişiklikleri, yoğun stres altında olmak, düzensiz uyku alışkanlıkları da bağışıklık sistemini zayıflatır. Özellikle kronik hastalığa sahip olanlar, 65 yaş üstü kişiler ve çocuklar bağışıklık sistemleri zayıf olduğundan mevsim geçişlerinden daha çok etkilenmektedir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Bağışıklık sistemini desteklemek için vitamin, demir, çinko alımı önemlidir. Balık yağında, yumurtada ve sütte bulunan A vitamini, bağışıklık sisteminde bulunan ve hastalıklarla savaşan akyuvarları güçlendirir. C vitamini açısında zengin olan turunçgiller, maydanoz, kiraz gibi besinlerin tüketimi vücutta antibakteriyel etki yapar. Sarımsak, maydanoz, domates, portakal, soğan bol antioksidan içerir. Antioksidan içeren meyve ve sebzeler ise hücreye zarar veren maddeleri yok ettiği için bağışıklık sistemini destekler. Yoğurt ve kefir, hastalığa neden olan mikroorganizmaların çoğalmasını engelleyen probiyotikler açısından zengindir. Vücudun çinko ihtiyacını karşılamak için ise arpa, tavuk, balık, patates tüketilebilir.

Suyun Bağışıklık Sistemine Etkisi

Vücudumuz için belki de en önemli besin olan suyun yeterli tüketimi de bağışıklık sisteminin desteklenmesini sağlar. Günlük olarak yeterli sıvı alımı vücudu toksinlerden temizlerken iç organları çalıştırır. Özellikle sabah uyanır uyanmaz bir bardak su içmek vücuda çok iyi gelecektir.

Düzenli Spor ve Uykunun Önemi

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için doğru ve sağlıklı beslenme dışında da bazı önemli noktalar vardır. Düzenli ve kaliteli uyku, düzenli egzersizler veya açık havada yürüyüş, stresten ve aşırı yorgunluktan uzak durmak bunların başında gelmektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir