Ağız Kokusu Nasıl Geçer? Çözüm Yolları Nedir?

Nefesin kötü kokması birçok kişide ortaya çıkan bir sorundur. Bu sorunu yaşayan kişiler de genellikle bunun farkında değildir. Ancak diğer kişiler bunu belli ettiğinde kişi nefesinin kötü koktuğunun farkına varır. Bu durum da oldukça utanç vericidir. Kötü ağız kokusu birçok sebepten dolayı ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle farklı bazı konulara önem vermeniz gerekmektedir. Tabi ki en önemlisi doğru ve düzenli ağız bakımıdır. İşte size bu durumdan kurtulmak için birkaç ipucu…

Kişisel Hijyene Dikkat Edin ve Dişlerinizi Düzenli Fırçalayın

Dişlerinizi mümkünse her gün ve her öğünden sonra fırçalayın. Böylece dişlerinizin arasındaki bakterilerden kurtulabilirsiniz. Tercihen bitkisel içerikli bir diş macunu kullanın. Dişlerinizin yanı sıra dilinizin temizliği de çok önemlidir. Aynı zamanda düzenli olarak diş hekiminize kontrole gidin.

Diş Hekiminize Danışın

Tüm yolları denediniz ama ağız kokunuz hala geçmiyorsa mutlaka doktorunuza danışın. Doktorunuz muhtemel nedeni tespit edecek ve ortadan kaldırılması için size öneriler sunacaktır.

Su Terapisi

Hemen hemen her hastalık, vücudumuzdaki pisliklerden dolayı ortaya çıkar. Su, iyi bir temizleyicidir. Her sabah uyandığınızda bir bardak su için. Gün boyunca da bol su içmeye çalışın. Sadece ağız kokusu için değil genel sağlığımız için bu konuya özen gösterin.

Nefes Tazeleyiciler

Bu yöntem acil durumlarda oldukça faydalıdır. Önemli bir müşteriyle görüşmeniz ya da özel bir randevunuz varsa, yanınızda daima nefes tazeleyici veya sakız taşıyın. Genellikle şekersiz sakız çiğneyin, çünkü şekersiz sakızlar tükürük miktarını artırır ve bu da kötü kokuyu engellemekte etkilidir. Nefes tazeleyicileri alışkanlık haline getirmeyin, çünkü bu yöntemler kalıcı sonuç vermez. Nane çiğnemek de doğal bir nefes tazeleyicidir, fakat fazla miktarda nane tüketimi kısırlığa yol açtığından tavsiye edilmemektedir.

Yediklerinize Dikkat Edin

Ağız kokusuna yol açan yiyecek ve içeceklerden uzak durun. Fazla miktarda soğan ve sarımsak içeren yiyecekler tüketmeyin. Peynir ve balık ağız kokusunu artırır. Taze meyve ve sebze suyu içmeye çalışın. Özellikle elma ve şekersiz çay tüketimi, ağız kokusunun giderilmesinde etkilidir. Her gece ağzınızı karbonatla yıkayın.

Sigara ve Alkolden Uzak Durun

Sigara ve alkol ağızda kötü kokuya neden olmaktadır. Tabi ki bunun dışında birçok farklı sorunun ana sebepleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle mümkün olduğunca sigara ve alkol kullanmayın.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir