A Vitamini İçeren Besinler Listesi

A Vitamininin Yararları Nelerdir ? 

A Vitamini; gözler, cilt, dişler, kemiklerin korunmasına ve sağlıklı olmasına yardımcı olur. Aynı zamanda hücre bölünmesi için gereklidir, yani hücre yenilenmesine katkıda bulunur, bağışıklık sistemini güçlü tutmak için önemli bir rol oynar.

Önerilen Miktar: Ne Kadar Tüketilmeli? A vitamini hangi kuruyemişte bulunur?

Vücudun çok fazla A Vitaminine ihtiyacı yoktur ve fazla tüketildiğinde zararlı olabilir. Bu yüzden ilaçları dışında doğal yollarla, sebze ve meyvelerden A Vitaminini almak çok daha yararlıdır. Günlük multi vitamin alındığında 2500-3000 birim beta karoten içerdiğinden emin olmak gerekir. Provitamin A yani bitkisel desteği vücut yavaşça emer ve toksinleri dışkıyla atar. Karaciğer ve sakatatlar gibi hayvansal kaynaklar sistemde birikip toksik haline gelebilir. Bu durumda retinol A’yı sınırlamak gerekir. Sonuç olarak A Vitamini yalnızca doğal kaynaklardan alınmalıdır.

A Vitamininin Doğal Kaynakları A vitamini hangi meyvede var?

Yumurta, süt ve güçlendirilmiş tahıllar A vitamini açısından zengin kaynaklardır. Bitki bazlı provitamin açısından zengin A vitamin kaynakları ise şunlardır:

A vitamini içeren sebze ve meyveler

Havuç
Tatlı patates
Kabak ve balkabağı
Kırmızı dolmalık biber
Ispanak
Kavun
Mango
Brokoli

A vitamini, antioksidan olarak faaliyet yaparak hücreleri kansere ve diğer hastalıklara karşı korur, yaşlanma sürecini yavaşlatır, yağ depolanmasına yardımcı olur. Eksikliğinde de fazlalığında da bazı sorunlarla karşılaşılır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir