3D Dijital Mamografi (Tomosentez) Nedir?

Dijital meme tomosentezi (DBT) olarak da bilinen 3D mamografi, en tedavi edilebilir meme kanserlerinin erken teşhisi için FDA onaylı en son gelişmedir. 3 boyutlu mamogramlar, radyologların meme dokusu detaylarını daha net görmelerini ve meme dokusuyla kaplı oldukları için normalde gizlenen meme kanserlerini tespit etmelerini sağlar. 3D mamogramlar, radyologların meme dokusunu çoklu ince dilim görüntülerle katman katman değerlendirmesine olanak tanır. Muayene sırasında, röntgen kolu göğsünüz boyunca küçük yaylar halinde hareket ederek 3 boyutlu görüntülere dönüştürülen çok sayıda düşük dozlu görüntü çeker.

Geleneksel bir 2D mamogram, memenin yalnızca iki görüntüsünü alır. 3D mamografiye kimin ihtiyacı var?

Sağlık uzmanınız, yıllık 3D mamografi meme taramasından geçen kadınlara beklenmedik büyümeleri araştırmak veya sahip olabileceğiniz semptomların nedenini belirlemek için bir 3D mamografi önerebilir. Ortalamadan daha yüksek meme kanseri riski olan kadınlar, doktorlarının önerdiği şekilde taramaya erken başlamalıdır. 3D mamogramlar, farklı doku katmanlarından birçok görüntü kullandığından, doktorlar, yoğun meme dokusunda bile beklenmedik tümörleri kolayca bulabilir. Alışılmadık semptomları veya meme hastalığı belirtileri olan kişilerin de bir 3D mamograma ihtiyacı olabilir. 3D mamogramlar, takip görüntüleme ihtiyacını da azaltabilir.

3D mamografi işlemi, 2D dijital mamografiye çok benzer ve yaklaşık 10-15 dakika sürer. Her memenin görüntüleri memenin üstünden ve yanlarından alınır. En doğru görüntüyü elde etmek için fotoğraf çekilirken baskı uygulanır. En son 3D mamografi teknolojisi ve yazılımı ile radyasyon maruziyetinizi sınırlayın.

3D mamogram sonuçlarından sonraki adımlar

Mamogram anormal sonuçlar gösteriyorsa, tanı koymak için ek testler gerekebilir. Bununla birlikte, atipik bir sonuç mutlaka kişinin meme kanseri olduğu anlamına gelmez. Bir doktorun belirli bölgeleri daha ayrıntılı incelemesi veya kist veya kitle araması gerekebilir.

Bir sağlık hizmeti sağlayıcısı, meme dokusunu anormal belirtiler açısından incelemeli ve bunların iyi huylu olup olmadığını veya meme kanserine işaret edip edemeyeceklerini görmelidir. Takip muayeneleri aşağıdakilerden birini veya birkaçını içerebilir:

Başka bir mamogram (herhangi bir anormal lezyonu incelemek için)

MR
ultrason

Sonuçlar normalse, bir sonraki sağlıklı kadın görülene kadar daha fazla test gerekli olmayabilir. Bir 3D mamogram veya ek testler ilgili ipuçları gösteriyorsa, doktorunuz daha fazla araştırma için sonuçları doğrulamak üzere bir biyopsi önerebilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir