2023 Kış Lastiği Yazın Kullanılır Mı?

Kış aylarının olmazsa olmazı kış lastikleri özellikle kar, buz ve yağışlı havalarda araç güvenliğini artırarak konforlu kullanım sağlar. Ayrıca kış lastikleri sayesinde aracın kötü havalarda kaza yapma riski P’ye düşürülür.

Kış lastiklerini özellikle hava koşullarının kötüleştiği Aralık ayından sonra kullanın ve baharın geldiği Nisan ayı başlarında çıkarın. Bu nedenle, hava koşullarına bağlı olarak yüksek düzeyde güvenlik önlemleri alınabilir. Ayrıca mevsim lastikleri kullanmak aracınızın performansını önemli ölçüde artırır.

Kış lastiklerinin belirli özellikleri vardır. Bu özellikler:

Kışın kötü havalarda bile güvenle ve rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.
Donma veya aşırı yağış durumunda araçların kaymasını ve kazaları önler.
Araç sahibinin can ve mal güvenliğini sağlamak.
Kötü hava ve kış mevsimi için yapılan bu özellikler, aynı zamanda aracın performansını artırır.

Yazın kış lastiği kullanırsanız ne olur?

Hava şartlarına bağlı olarak kış lastikleri ilkbahar, yaz ve sonbaharda, özellikle Nisan’dan Kasım’a kadar uygun değildir. Kış lastikleri yaz aylarında ısındıkları için özellikle güvenlik açısından yaz aylarında kullanıma uygun değildir.

Kış lastikleri, soğuk iklimlerde, sert kışlarda, kar ve buzlanma koşullarında araçların verimli bir şekilde kullanılması için tasarlanmış ürünlerdir. Aslında aşırı yaz sıcağında bu lastikler aşırı ısınır ve aşınma nedeniyle erir. Bu tür durumlar aracın güvenli kullanımını engeller ve yaralanma veya ölüm riski oluşturur.

Bu nedenle hava şartlarına bağlı olarak Kasım-Aralık aylarında kış lastiği kullanmaya başlamalısınız. Bu lastikler nisan ayında aşınmaya ve yüksek sıcaklıklarda erimeye karşı daha dayanıklı olan normal veya yaz lastikleri ile değiştirilmelidir. Ayrıca yazın kış lastiği kullanmak yakıt tüketimini önemli ölçüde artırır.

Yazın kış lastiği kullanmanın cezası var mı? Peki yazın kış lastiği kullanmanın cezası var mı Evet yazın kış lastiği kullanmanın cezası var. 1 Ocak 2022 tarihi itibariyle bu ceza 846 TL’dir. Bu miktarın yeni yılın başında artması bekleniyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir